מחזה אבסורד

ורדי כהנא, אוצרת התערוכה עדות מקומית 2017

"תמונת השנה" של נועם מושקוביץ לקוחה ממחזה אבסורד: שני שוטרים פורצים את הדלת המוגפת של בית הכנסת בעמונה, בעוד שני מתנחלים מציצים מעבר לקיר. פריים בודד, מקפיא חיזיון מגוחך. זהו משחק ה"תופסת", שאליו נגררה המדינה על־ידי מתנחלי עמונה. זוהי תמונת הסיום בהצגה הגדולה, שסופה ידוע מראש.

עוד בשנת 2006 פסק בית הדין הגבוה לצדק, כי עמונה היא מאחז בלתי חוקי, שנבנה ביודעין על קרקע פלסטינית המיועדת לחקלאות בלבד. עשר שנים התנהלה תנועת ההתיישבות בגרירת רגליים בביצוע צווי ההריסה, בעודה מנסה לשנות את המציאות בכלים פוליטיים. בעלי הקרקע עתרו לבית המשפט נגד העיכובים, וב־2 בפברואר 2017 פונתה עמונה ונהרסה עד היסוד.

מאות מצילומי פינוי עמונה הגיעו לתחרות, דבר המלמד כמובן על חלקה של התקשורת באותה הצגה גדולה. כך ראינו חבורות של בני נוער רוקדים, מתפללים ומבעירים צמיגים, ומנגד טורים ארוכים של אנשי משטרה בלתי חמושים, לבושים בסווטשרטים כחולים, עולים במעלה היישוב לפנותם. המתנחלים מצד אחד וכוחות הביטחון מן הצד האחר, אִפשרו לתקשורת גישה ישירה לזירה. כל צד רצה להוכיח לצופים בבית, שהוא ממלא את תפקידו בהצגה באופן משכנע.

שבועיים קודם לכן, ב־18 בינואר, באישון לילה, יצא כוח משטרתי גדול וחמוש למשימת פינוי אחרת: הריסת מבנים לא חוקיים בכפר הבדווי אום אל־חיראן שבנגב. לזירה הזאת הגיעו שני צלמים בלבד. השטח נסגר לתקשורת. במהלך האירוע נהרגו תושב הכפר יעקוב מוסא אבו אל־קיעאן והשוטר רב־סמל בכיר ארז לוי. השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מיהר להאשים את אבו אל־קיעאן ברצח השוטר, למרות שלא היו עדויות לכך בשטח. סרט הווידיאו של קרן מנור בשילוב תצלומי המסוק המשטרתי מוכיחים, שהשוטר ארז לוי נפגע רק לאחר שאבו אל־קיעאן נורה ואיבד כנראה שליטה על רכבו.

פינוי אום אל־חיראן לא היה הצגה לתקשורת; אלה החיים עצמם, וגם המוות.