מבעד לעשן סמיך

עמי שטייניץ, אוצר התערוכה עדות מקומית 2018

מלחמה בעצימות נמוכה אך גוברת מתנהלת בשנה האחרונה, וענני עשן כבד אופפים דיווחים על תקיפות צה"ל בעומק סוריה, על עימותים עם פלסטינים בגבול רצועת עזה ועל שדות שרופים שהציתו עפיפונים ובלוני תבערה ביישובי עוטף עזה. חוסר היציבות הביטחונית מקצין קיטוב פוליטי, תקשורתי וחברתי בחיי היום־יום: מלחמה / לא מלחמה; גירוש / לא גירוש; הדתה / לא הדתה; גיוס / לא גיוס; פינוי / לא פינוי; כיבוש / לא כיבוש; שחיתות / לא שחיתות; לאומנות / לאום.

חוסר הבהירות של המצב הקיים והשלכותיו מחריפים גם בעקבות שינויים באופי התיעוד. חופש המידע והדעה ברשתות החברתיות ובערוצי תקשורת גלובליים מנוצל להפצת ידיעות כוזבות בידי יחידים, ארגונים ומדינות. הצילום התיעודי בעיתונות מחליף פנים, כשאירועים רבים מצולמים במצלמות אבטחה ובטלפונים חכמים של אזרחים מן השורה ומופצים בתקשורת. עקב כך, מקורות המימון וההעסקה של צלמים חדי עין בשטח מצטמצמים, ותיעוד המציאות נפגם.

ייחודו של הצילום התיעודי בלכידה הבלעדית של אירוע בלתי נשלט, שדרכו מתגלה סיפור סמוי מן העין. ערכה של אמנות הצילום עולה על תיאור מצב כפשוטו, והצילום התיעודי מבטא ממד מודחק של עולם התופעות. מבעד לערפל הסמיך של "לא יהיה כלום כי לא היה כלום" התערוכה עדות מקומית 2018 מבקשת להציג תיעוד יוקד של תרבות אנושית רוויית סתירות, סכנות וחמלה.